Dr. Greta Dancu: Netratată, boala de reflux gastroesofagian poate duce la complicații severe

Boala de reflux gastroesofagian este una dintre cele mai întâlnite boli digestive, care afectează milioane de oameni. „Deși pare o problemă minoră de sănătate, simptomele persistente sau netratate pot duce la complicații severe”, atrage atenția dr. Greta Dancu, medic specialist gastroenterologie, la Spitalul Clinic CF Timișoara.

Potrivit sursei citate, afecțiunea se manifestă atunci când conținutul stomacului, inclusiv acidul gastric, ajunge înapoi în esofag, iritând mucoasa esofagiană.

„Persoanele care suferă de această boală se confruntă cu senzații de arsură în capul pieptului, regurgitări și uneori chiar cu dificultate la înghițirea mâncării”, a explicat dr. Greta Dancu.

Boala poate fi cauzată de „slăbirea” sfincterului esofagian inferior care nu mai reușește să împiedice refularea conținutului stomacului, atrage atenția medicul.

Printre factorii de risc se numară: consumul de alimente grase, picante sau acide, obezitatea, fumatul sau consumul de alcool, dar și utilizarea unor medicamente.

„Diagnosticul se stabilește pe baza istoricului medical și al simptomelor, a unor analize medicale, dar pot fi necesare și investigații suplimentare, printre care se numară endoscopia digestivă. Netratată, boala poate duce la apariția unor complicații printre care se numară esofagita, ulcerul esofagian, stenoza esofagiană sau chiar cancerul esofagian în cazuri extreme, neglijate,dar în care coexistă și alți factori de risc. Tratamentul include schimbarea stilului de viață, prin scăderea greutății corporale, evitarea alimentelor declanșatoare, administrarea unor medicamente, o cură terapeutică și, în cazuri extreme, intervenții chirurgicale”, a mai spus medicul.

Lasă un răspuns

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.