EMA analizează cazuri ale unui sindrom inflamator multisistemic după vaccinarea anti-COVID-19

Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a anunţat, vineri, că analizează cazuri ale unui sindrom inflamator multisistemic produs după inocularea de vaccinuri anti-COVID-19, după ce un astfel de caz a fost raportat în urma vaccinării cu Pfizer/BioNTech, transmite Reuters.

Comitetul de siguranță al EMA analizează sindromul inflamator multisistemic (MIS), după ce un tânăr de 17 ani din Danemarca a raportat această afecțiune, a spus autoritatea de reglementare, adăugând că adolescentul și-a revenit complet.

Comitetul pentru siguranţă al EMA examinează şi cazuri de cheaguri de sânge semnalate în vene în urma vaccinării cu Johnson & Johnson, precizând că acest efect advers este diferit de un alt efect advers rar identificat anterior.

Lasă un răspuns

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.