Valeriu Gheorghiță: Șocul anafilactic e o reacție extrem de rară după vaccin. Are o frecvență de 2,5 – 5 cazuri la un milion de doze

Președintele Comitetului Național de Coordonare a Activității privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), Valeriu Gheorghiță, a declarat, marți, că, de la începutul campaniei de  imunizare, în România au fost înregistrate 4.184 de reacții adverse, cu o rată de 3 la mia de doze administrate. ”De la debutul campaniei de vaccinare şi până în data de 21 [mai mult]

Gheorghiţă: Starea persoanei care a suferit o reacție adversă severă după vaccinare este foarte bună. Va fi externată, cel mai probabil, marţi

Președintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), medicul Valeriu Gheorghiţă, anunţă că femeia de 46 de ani, care a suferit o reacţie adversă severă de tip anafilactic la câteva minute după inocularea vaccinului produs de AstraZeneca, se află internată într-un spital din Slatina, este în stare foarte bună şi, cel [mai mult]

CNCAV: O femeie a dezvoltat o reacţie post vaccinare de tip anafilactic la un centru de vaccinare din judeţul Olt

Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) precizează că, duminică, într-un centru de vaccinare din judeţul Olt, o femeie de 46 de ani a dezvoltat o reacţie severă post vaccinare, de tip anafilactic, la acest moment starea pacientei fiind bună. „Aceasta s-a prezentat pentru primirea primei doze de vaccin de la [mai mult]

Update: Persoana din Timiș vaccinată cu rapel, simptomatologie postvaccinală fără criterii de șoc anafilactic

Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) informează că persoana din județul Timiș a avut o simptomatologie postvaccinală, de tip reacție alergică fără criterii de șoc anafilactic, după efectuarea rapelului din 4 februarie. ”Simptomele respective s-au instalat pe parcursul monitorizării postvaccinale, respectiv la 10 minute de la administrarea dozei de rapel, [mai mult]

Reacție de tip șoc anafilactic după a doua doză de vaccin anti-COVID-19. Reacția a fost tratată de la primele semne

O reacție de tip șoc anafilactic a fost înregistrată după administrarea rapelului vaccinului anti-COVID-19, informează vineri Direcția de Sănătate Publică (DSP) Timiș. Însă a fost tratată de la primele semne şi s-a remis imediat. DSP Timiș informează vineri că în ultimele 24 de ore, la nivelul judeţului au fost administrate 801 vaccinuri împotriva COVID-19 şi [mai mult]

SUA: 1 din 100.000 de persoane a manifestat o reacţie alergică gravă după administrarea vaccinului Pfizer-BioNTech

Una din aproximativ 100.000 de persoane a manifestat o reacţie alergică gravă, după ce a fost imunizată cu vaccinul Pfizer-BioNTech împotriva noului coronavirus, potrivit autorităţilor sanitare americane, care insistă asupra faptului că beneficiile vaccinării sunt cu mult mai mari decât eventuale riscuri, relatează AFP. Cifra a fost calculată de către Centrele de prevenţie şi luptă [mai mult]