Societatea Română de Dermatologie (SRD) a anunțat astăzi lansarea unei noi ediții a campaniei de prevenție și combatere a cancerului de piele „Euromelanoma – 2025”, relatează Agerpres. Campania se va desfășura între 10 și 16 august 2025, în cadrul evenimentului „Asumă-ți să fii sănătos! Litoral 2025” organizat de Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București pe litoralul Mării Negre.
În contextul îngrijorător în care specialiștii din dermatologia europeană avertizează că până în anul 2050 numărul cazurilor de cancer de piele ar putea înregistra o creștere de 40%, campania de anul acesta își propune să atragă atenția asupra riscurilor expunerii la soare, în special în rândul copiilor.
„Campania de conștientizare publică ‘Euromelanoma – 2025’ se adresează în mod special copiilor și implicit părinților acestora pentru a stopa această creștere alarmantă, oferind soluții reale de prevenție medicală, prin conștientizare și informare corectă asupra factorilor de risc”, a declarat Societatea Română de Dermatologie într-un comunicat de presă.
Anul acesta, campania va sublinia importanța protecției solare de la o vârstă fragedă, având ca mesaj principal „Copiii noștri pot avea un risc crescut de a dezvolta cancer de piele la maturitate”. De asemenea, cu ocazia lansării campaniei „Euromelanoma”, SRD își va anunța prezența, pentru al cincilea an consecutiv, la evenimentul „Asumă-ți să fii sănătos! Litoral 2025”, ce va avea loc pe litoralul Mării Negre în perioada 10-16 august.