Federaţia „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) solicită reducerea incertitudinii politice şi formarea unui Guvern cu mandat deplin, avertizând că lipsa unei decizii politice clare poate afecta negocierile privind noua lege a salarizării pentru angajaţii din sănătate şi poate avea consecinţe asupra pacienţilor şi sistemului public de sănătate.

„Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) își reafirmă disponibilitatea de a negocia orice proiect de lege a salarizării, indiferent de autorii tehnici sau de partidele politice care-l inițiază. Incertitudinea situației dăunează deopotrivă angajaților din sănătate și pacienților”, transmite Federaţia „Solidaritatea Sanitară” din România în comunicatul de presă.

FSSR precizează că susţine revendicările angajaţilor din sănătate care protestează şi afirmă că dreptul la grevă trebuie respectat.

„Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) își exprimă solidaritatea cu revendicările legitime ale angajaților care protestează și respectă dreptul colegilor de a-și desfășura acțiunea sindicală. Dreptul la grevă este un drept fundamental. FSSR nu comentează opțiunea de acțiune sindicală a unei alte organizații reprezentative și nu se va situa niciodată de partea celor care contestă legitimitatea nemulțumirii angajaților din sănătate”, se arată în comunicatul transmis de Federaţia „Solidaritatea Sanitară” din România.

Organizaţia sindicală susţine că problemele legate de veniturile personalului medical, plata continuităţii şi drepturile aferente condiţiilor de muncă trebuie soluţionate prin negocieri.

„Riscul diminuării unor venituri, plata insuficientă a continuității, reducerea continuă a drepturilor aferente condițiilor de muncă și nevoia unui dialog social real sunt probleme pe care FSSR le-a documentat și le-a susținut consecvent. Cauza este comună: niciun angajat din sănătate nu trebuie să piardă venit, iar riscul profesional și continuitatea serviciilor medicale trebuie plătite corect. Metodele diferă momentan, completându-se reciproc până în momentul în care ar putea coincide”, transmite FSSR.

Federaţia afirmă că nu doreşte transformarea situaţiei într-o competiţie între organizaţii sindicale şi anunţă că va continua negocierile privind proiectul legii salarizării.

„FSSR nu va transforma o cauză comună într-o competiție între organizații sindicale și nu va alimenta polemici care îi avantajează doar pe cei care evită soluțiile. Greva actuală face vizibilă gravitatea situației. În paralel, FSSR va continua negocierea pe texte, calcule și mecanisme aplicabile și își va decide propriile forme de acțiune prin organele sale statutare”, se arată în comunicatul FSSR.

Federaţia precizează că participarea la negocieri nu reprezintă acceptarea proiectului de lege.

„Prezența la masa negocierilor nu înseamnă acordul cu proiectul, ci înseamnă refuzul de a lăsa textul legii să fie scris în absența angajaților”, transmite Federaţia „Solidaritatea Sanitară” din România.

FSSR solicită Preşedintelui României şi partidelor parlamentare reducerea urgentă a incertitudinii politice şi formarea unui Guvern cu mandat deplin.

„FSSR solicită Președintelui României și tuturor partidelor parlamentare să reducă urgent incertitudinea politică și să construiască o majoritate capabilă să învestească un Guvern cu mandat deplin. Angajații din sănătate nu pot negocia la nesfârșit într-un un vid de decizie, iar pacienții nu trebuie să suporte costul incapacității politice de a forma un Executiv care să poată asuma soluții legislative și bugetare”, transmite Federaţia „Solidaritatea Sanitară” din România.

Organizaţia sindicală arată că Executivul interimar nu poate înlocui un Guvern susţinut de Parlament în cazul deciziilor legislative importante.

„Guvernul interimar este un interlocutor instituțional pentru administrarea curentă și pentru clarificările tehnice aflate în competența sa, dar nu poate substitui un Guvern susținut de Parlament atunci când sunt necesare angajamente politice, resurse și o nouă inițiativă legislativă”, precizează FSSR.

În ceea ce priveşte proiectul legii salarizării, Federaţia cere ca evoluţia negocierilor să fie consemnată şi ca modificările convenite să fie introduse în proiectul de act normativ.

„În condițiile în care Ministerul Muncii a asumat rolul de autor/secretariat tehnic al unui proiect al legii salarizării și a desfășurat consultări pe această temă, îi revine obligația de a actualiza continuu prevederile acestuia conform celor stabilite de comun acord, în partea privitoare la angajații din sănătate”, transmite Federaţia „Solidaritatea Sanitară” din România.

FSSR susţine că declaraţiile privind menţinerea veniturilor angajaţilor din sănătate trebuie transformate în garanţii legale.

„Afirmația publică potrivit căreia niciun venit din sănătate nu va scădea trebuie transformată într-o obligație legală verificabilă. Analizele FSSR și discuțiile din 28 iulie arată că există în continuare riscuri de pierdere pentru angajații care lucrează în zile nelucrătoare, în ture, în gărzi ori în condiții deosebit de periculoase. O declarație nu poate compensa lipsa unei formule de protecție”, se arată în comunicatul Federaţiei „Solidaritatea Sanitară” din România.

Federaţia solicită ca fiecare etapă a negocierilor să fie documentată şi ca versiunile succesive ale proiectului să fie publicate cu modificările evidenţiate.

„Consemnați evoluția negocierilor și transpuneți în proiectul actului normativ cele convenite! Fiecare rundă de consultare trebuie să se încheie cu un document scris, iar fiecare versiune succesivă a proiectului trebuie publicată cu evidențierea modificărilor față de versiunea anterioară. În absența acestei minime discipline procedurale, soluții convenite în grupurile de lucru — cum au fost cele stabilite la Ministerul Sănătății în negocierile anterioare — dispar între versiuni fără nicio explicație publică, iar negocierea devine o ficțiune. Consemnarea nu este o formalitate birocratică, ci este singura garanție că partenerii de dialog discută, de la o rundă la alta, despre același text și negocierile se îndreaptă către rezolvarea problemelor”, atrage atenția FSSR.

Solicitările Federației sunt următoarele:
1. Numirea unui Guvern cu puteri depline, ca partener legitim de negociere.
2. Consemnarea în scris a fiecărei runde de consultare și publicarea versiunilor succesive ale proiectului, cu evidențierea modificărilor convenite.
3. Actualizarea continuă a proiectului legii salarizării, în partea privitoare la Sănătate, conform celor convenite de comun acord în consultările deja desfășurate.
4. Garantarea faptului că niciun angajat nu pierde venit, prin raportarea protecției tranzitorii la venitul salarial total, nu la salariul de bază.
5. Plata corectă a drepturilor de continuitate: gărzi, ture, muncă în zilele de repaus săptămânal și în sărbătorile legale.
6. Urgentarea elaborării grilelor de salarizare specifice Sănătății și a Hotărârii de Guvern privind Regulamentul de sporuri.
7. Asigurarea unui regim adecvat sporurilor pentru condiții de muncă și restabilirea diferențierii în raport cu riscul, complexitatea și specialitatea medicală, prin creșterea limitelor sporurilor pentru condițiile de muncă și introducerea unei părți a actualelor sporurilor în salariile de bază.
8. Preluarea de către parlamentari, ca amendamente, a propunerilor complete înaintate de FSSR, în momentul aprobării proiectului de lege în Parlament.

“Precizăm că absența acestor demersuri firești forțează organele colective ale FSSR să ia în considerare declanșarea protestelor”, atrag atenția reprezentanții FSSR.