Ordin privind protocolul de tratament pentru pacienții infectați cu noul coronavirus

Un proiect de ordin al ministrului Sănătății privind protocolul de tratament pentru pacienții infectați cu noul coronavirus, SARS-COV-2, a fost publicat de președintele Comisiei pentru Sănătate și Familie a Camerei Deputaților, Corneliu Buicu, pe pagina sa de Facebook. Proiectul a fost publicat ulterior în Monitorul Oficial și a intrat în vigoare.

Documentul prevede tratamentul care trebuie administrat, în funcție de severitatea bolii.

Astfel:

  • Pacient asimptomatic – fără tratament recomandat
  • Formă ușoară/ fără pneumonie stadiul precoce ambulator – Paracetamol și alte simptomatice
  • Formă ușoară/ fără pneumonie stadiul precoce (primele trei zile de la debutul clinic) sau pentru persoanele cu factori de risc – Lopinavir/Ritonavir timp de 7-10 zile sau Hidroxiclorochină timp de 5-7 zile
  • Formă ușoară/fără pneumonie stadiul precoce (peste 3 zile de la debutul clinic) – Paracetamol și simptomatice
  • Formă medie/pacient cu pneumonie fără severitate sau copilul cu pneumonie non-severă, care prezină tuse sau dificultăți de respirație (tahipnee) – Hidroxiclorochină timp de 5 zile
  • Formă severă/critică, cu detresă respiratorie acută, confuzie/comă, sepsis, MSSOF – Hidroxiclorochină, Remdesivir (Lopinavir/Ritonavir, dacă nu este disponbil), Tocilizumab (la pacienții cu sindrom inflamator excesiv și disfuncție/disfuncții de organ)

 

 

 

 

 

 

 

Protocolul prevede și cum se face monitorizarea pacientului, dar și criteriile de externare.

Lasă un răspuns

*