FABC: Accesul pacienților la medic în spitalele publice trebuie să primeze față de activitatea privată a medicilor

Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) subliniază că pentru pacienții oncologici și pentru ceilalți pacienți, dreptul la consultații și tratament în spitalele publice trebuie să primeze față de activitatea privată a medicilor.

Organizația reacționează la declarațiile recente ale Ministerul Sănătății – România privind situațiile în care medicii din sistemul public părăsesc unitățile sanitare în timpul programului pentru a desfășura activitate în sistemul privat.

„Pentru pacientul oncologic – și nu numai – accesul la medic în timpul programului din spitalul public nu este un privilegiu, ci un drept. Atunci când programările sunt întârziate sau medicul nu este disponibil în sistemul public, iar aceeași consultație devine rapid accesibilă contra cost în mediul privat, se creează o percepție de inechitate care afectează încrederea în sistemul de sănătate”, afirmă FABC.

Reprezentanții federației mai spun că majoritatea medicilor își desfășoară activitatea cu profesionalism, dedicare și într-un context dificil, marcat de deficit de personal, infrastructură insuficientă și presiune administrativă ridicată.

Contractele în sistemul public trebuie respectate, iar eventualele lacune legislative trebuie corectate prin politici coerente și aplicate uniform, precizează FABC.

„Pentru FABC, prioritatea absolută rămâne pacientul, iar acest lucru înseamnă un acces predictibil la servicii medicale, continuitate reală în îngrijire și transparență în procesul de programare, astfel încât fiecare persoană aflată în tratament să poată beneficia de stabilitate, claritate și încredere în parcursul său medical”, adaugă federația.

Organizația recomandă implementarea de mecanisme clare de monitorizare a programului în spitalele publice, digitalizarea programărilor, trasabilitate, criterii transparente privind cumulul activității public–privat și dialog între Minister, Colegiul Medicilor și organizațiile de pacienți.

FABC își exprimă disponibilitatea de a participa la acest dialog, subliniind că nevoile reale ale pacientului presupun încredere, coordonare și responsabilitate comună.

Lasă un răspuns

*