Conferințele Regionale ale Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice (SRDNBM) fac parte din strategia asumată și din misiunea societății noastre de a fi alături de membrii săi, a declarat prof. univ. dr. Bogdan Timar, președintele SRDNBM, în deschiderea Conferinței Regionale Oltenia, desfășurată la Târgu Jiu. „Practic, prin aceste conferințe, societatea merge în teritoriu, aproape de colegii săi, pentru a susține promovarea diabetologiei din România prin misiunea de educație medicală continuă”, a subliniat prof. univ. dr. Bogdan Timar.
Sâmbătă, la Târgu Jiu, se desfășoară Conferința Regională SRDNBM – Oltenia.
„Suntem astăzi, în județul Gorj, la Târgu Jiu. Este o conferință deosebit de importantă pentru Societatea noastră, deoarece, așa cum știți, una dintre direcțiile strategice asumate de Societatea Română de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice, este tocmai acest proiect de diseminare a informației medicale și de a merge în mijlocul comunității sale. Practic, este vorba despre o asociere puternică pe care o avem cu membrii comunității noastre, iar ideea acestor conferințe regionale este de a veni alături de colegii noștri, medici diabetologi, din toate regiunile țării. Astăzi, iată, Conferința Regională Oltenia, organizată la Târgu Jiu. E un moment important pentru noi, deoarece Târgu Jiu este un oraș important pentru diabetologia românească, din multe puncte de vedere”, a precizat prof. univ. dr. Bogdan Timar.
Președintele SRDNBM a explicat că aceste manifestări sunt organizate în mod special în zonele în care accesul la educație medicală continuă este mai redus, tocmai pentru a crește impactul informației medicale validate în practica de zi cu zi.
„Conferințele sunt gândite a se întâmpla în acele centre în care, de regulă, avem mai puține evenimente de educație medicală continuă, tocmai pentru a sublinia importanța diseminării cunoștințelor medicale valide”, a precizat prof. univ. dr. Bogdan Timar.
Totodată, președintele SRDNBM a evidențiat rolul acestor întâlniri în consolidarea colaborării între profesioniști și autorități.
„Conferințele Regionale ale Socității Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice aduc un plus de valoare colaborării interinstituționale între colegii medici diabetologi, autorități, decidenți, colegiile medicilor teritoriale și casele județene de asigurări de sănătate”.
În contextul creșterii prevalenței diabetului zaharat, prof. univ. dr. Bogdan Timar a atras atenția asupra dimensiunii reale a problemei la nivel național și local.
„În țara noastră estimăm că mai mult de 10% din populația adultă trăiește cu diabet zaharat. Lucrurile sunt similare și în județul Gorj, unde la sfârșitul anului trecut erau diagnosticate 20.950 de persoane, iar în prezent ne apropiem de 22.000”, a explicat prof. univ. dr. Bogdan Timar.
De asemenea, președintele SRDNBM a subliniat dinamica accelerată a cazurilor noi de diabet.
„În județul Gorj, anul trecut, avem un plus de persoane diagnosticate cu diabet zaharat de 10% față de anul anterior, practic aproximativ 2.000 de cazuri noi. Majoritatea sunt cazuri de diabet zaharat tip 2, care în perioada inițială este asimptomatic, ceea ce înseamnă că fără un screening proactiv este puțin probabil ca aceste persoane să știe că au boala”.
În acest context, dezvoltarea serviciilor de diabetologie rămâne esențială. „Diabetologia din Gorj trebuie susținută în continuare să se dezvolte și să funcționeze coerent”, a punctat prof. univ. dr. Bogdan Timar.
Un semnal pozitiv îl reprezintă însă creșterea resursei umane din domeniu.
„În ultimii trei ani, numărul de medici diabetologi din județul Gorj cu drept de liberă practică a crescut cu 100%, practic s-a dublat, sporind accesul persoanelor cu diabet la îngrijiri de calitate și, în final, calitatea vieții locuitorilor din județ”, a concluzionat președintele SRDNBM.







